RECOM RAC3.5-K/277 Series | DigiKey Daily
RECOM’s RAC3.5-K/277 series are cost-effective 3.5 W AC/DC converters for IoT, smart homes and buildings, and industrial applications. The modules have a wide operating temperature range and input voltage range, and output up to 3.5 W at a fixed voltage from 3.3 to 24 VDC. The RAC3.5-K/277 series has a small 1.05” x 1.25” footprint. The modules offer high efficiency conversion over the entire load range and have been optimized to reduce power consumption in standby mode. The converters include overvoltage and overcurrent protection, have multiple safety certifications, and are compliant to EMC Class B emissions requirements without any external components, making them very easy to use.