Z8F6421AN020SG
DigiKey Part Number
269-4277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F6421AN020SG
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFP
Detailed Description
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Z8F6421AN020SG Models
RAM Size
4K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz