Z8F3221AN020SG
DigiKey Part Number
269-4255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F3221AN020SG
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFP
Detailed Description
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10)
RAM Size
2K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz