Z8F1621VN020SG
DigiKey Part Number
269-4239-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F1621VN020SG
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44PLCC
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (16K x 8) FLASH
Category
Number of I/O
31
Packaging
Tube
RAM Size
2K x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Speed
20MHz