Z16F3211FI20SG
DigiKey Part Number
269-4569-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z16F3211FI20SG
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80QFP
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ZNEO Encore!® ZNEO Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH
Category
Number of I/O
60
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tray
RAM Size
2K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 12x10b
Core Processor
ZNEO
Oscillator Type
Internal
Core Size
16-Bit
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Speed
20MHz