PCCG-SLA12V5000
DigiKey Part Number
2059-PCCG-SLA12V5000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCCG-SLA12V5000
Description
BATT CHARGER DESKTOP 12V 5A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Desktop Battery Charger 12V 5A 12V
Category
Number of Cells
1
Manufacturer
ZEUS Battery Products
Voltage - Nominal
12V
Packaging
Bulk
Charge Current - Max
5A
Part Status
Active
Voltage - Input
120VAC
Type
Desktop
Termination Style
Alligator Clips
Battery Chemistry
Lead Acid
Features
LED Indicator
Battery Cell Size
12V