ZPL20S1200WS
DigiKey Part Number
3388-ZPL20S1200WS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZPL20S1200WS
Description
AC/DC CONVERTER 12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 1.67A 90 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Zettler Magnetics
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
85%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 1.02" H (52.4mm x 27.2mm x 26.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, cURus, TUV, UL
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
1.67A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
20 W