HPI10S2400ED
DigiKey Part Number
3388-HPI10S2400ED-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPI10S2400ED
Description
AC/DC CONVERTER 24V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 420mA 90 ~ 528 VAC, 120 ~ 745 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Zettler Magnetics
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Series
Efficiency
80%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.17" L x 1.39" W x 1.00" H (55.2mm x 35.2mm x 25.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV, UL
Voltage - Input
90 ~ 528 VAC, 120 ~ 745 VDC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±5%
Current - Output (Max)
420mA
Load Regulation
±5%
Power (Watts)
10 W