SLD4R2L7060825
DigiKey Part Number
5011-SLD4R2L7060825CT-ND - Cut Tape (CT)
5011-SLD4R2L7060825TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD4R2L7060825
Description
4.2V,70F, D 8MM * L 25MM, LITHIU
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70 F (EDLC) Supercapacitor 4.2 V Radial, Can 500mOhm 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Ymin
Termination
PC Pins
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
70 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
4.2 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C