16M12P2/XT324-10/10
DigiKey Part Number
3155-16M12P2/XT324-10/10TR-ND - Tape & Reel (TR)
3155-16M12P2/XT324-10/10CT-ND - Cut Tape (CT)
3155-16M12P2/XT324-10/10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16M12P2/XT324-10/10
Description
CRYSTAL 16MHZ 12PF SMD 3.2X2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 12pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)