YC164-JR-071K2L
DigiKey Part Number
YC164J-1.2KTR-ND - Tape & Reel (TR)
YC164J-1.2KCT-ND - Cut Tape (CT)
YC164J-1.2KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YC164-JR-071K2L
Description
RES ARRAY 4 RES 1.2K OHM 1206
Detailed Description
1.2k Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
EDA/CAD Models
YC164-JR-071K2L Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance (Ohms)
1.2k
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Power Per Element
62.5mW