YC124-JR-076K8L
DigiKey Part Number
YC124J-6.8KTR-ND - Tape & Reel (TR)
YC124J-6.8KCT-ND - Cut Tape (CT)
YC124J-6.8KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YC124-JR-076K8L
Description
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 0804
Detailed Description
6.8k Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 0804, Convex, Long Side Terminals
EDA/CAD Models
YC124-JR-076K8L Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance (Ohms)
6.8k
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Power Per Element
62.5mW