YC124-JR-075K1L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 5 005
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 14 965
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
5.1k Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 0804, Convex, Long Side Terminals
YC124-JR-075K1L
DigiKey Part Number
13-YC124-JR-075K1LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-YC124-JR-075K1LCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YC124-JR-075K1L
Description
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 0804
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
YC124-JR-075K1L Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Manufacturer
YAGEO
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Qualification
AEC-Q200
Part Status
Active
Applications
DDRAM, SDRAM
Circuit Type
Isolated
Mounting Type
Surface Mount
Resistance (Ohms)
5.1k
Package / Case
0804, Convex, Long Side Terminals
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Number of Resistors
4
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Number of Pins
8
Base Product Number
Power Per Element
62.5mW