SR2512JK-077R5L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Vishay Dale
7.5 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR2512JK-077R5L
DigiKey Part Number
SR2512JK-077R5L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR2512JK-077R5L
Description
RES 7.5 OHM 5% 1W 2512
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR2512JK-077R5L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)