SR2512FK-7W75RL
DigiKey Part Number
13-SR2512FK-7W75RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR2512FK-7W75RL
Description
RES 75 OHM 1% 2W 2512
Detailed Description
75 Ohms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)