SR2010JK-074R7L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
Vishay Dale
4.7 Ohms ±5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR2010JK-074R7L
DigiKey Part Number
SR2010JK-074R7L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR2010JK-074R7L
Description
RES 4.7 OHM 5% 3/4W 2010
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR2010JK-074R7L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)