SR1206JR-0710KL
DigiKey Part Number
311-10KNLTR-ND - Tape & Reel (TR)
311-10KNLCT-ND - Cut Tape (CT)
311-10KNLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR1206JR-0710KL
Description
RES 10K OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
10 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR1206JR-0710KL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)