SR1206FR-7T1K1L
DigiKey Part Number
13-SR1206FR-7T1K1L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR1206FR-7T1K1L
Description
RES 1.1K OHM 1% 3/4W 1206
Detailed Description
1.1 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)