SR1206DR-7W1K5L
DigiKey Part Number
SR1206DR-7W1K5L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR1206DR-7W1K5L
Description
RES 1.5K OHM 50% 1/2W 1206
Detailed Description
1.5 kOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR1206DR-7W1K5L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)