SR0805JR-7W1R5L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Similar
Stackpole Electronics Inc
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
KOA Speer Electronics, Inc.
KOA Speer Electronics, Inc.
1.5 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR0805JR-7W1R5L
DigiKey Part Number
SR0805JR-7W1R5L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0805JR-7W1R5L
Description
RES 1.5 OHM 5% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR0805JR-7W1R5L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)