SR0805JR-4710RL
DigiKey Part Number
YAG5874TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG5874CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG5874DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0805JR-4710RL
Description
RES 10 OHM 5% 1/2W 0805
Detailed Description
10 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR0805JR-4710RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)