SR0805JR-071R3L
DigiKey Part Number
13-SR0805JR-071R3L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0805JR-071R3L
Description
RES 1.3 OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
1.3 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)