SR0805FR-47680RL
DigiKey Part Number
13-SR0805FR-47680RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SR0805FR-47680RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SR0805FR-47680RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0805FR-47680RL
Description
RES 680 OHM 1% 1/2W 0805
Detailed Description
680 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)