SR0805FR-076R8L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 3 640
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
6.8 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR0805FR-076R8L
DigiKey Part Number
SR0805FR-076R8L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0805FR-076R8L
Description
RES 6.8 OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR0805FR-076R8L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)