SR0603FR-7T150RL
DigiKey Part Number
13-SR0603FR-7T150RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SR0603FR-7T150RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SR0603FR-7T150RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0603FR-7T150RL
Description
RES 150 OHM 1% 1/4W 0603
Detailed Description
150 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR0603FR-7T150RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)