SR0402JR-7T220RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
220 Ohms ±5% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR0402JR-7T220RL
DigiKey Part Number
13-SR0402JR-7T220RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0402JR-7T220RL
Description
RES 220 OHM 5% 1/5W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR0402JR-7T220RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)