SR0402JR-07180RL
DigiKey Part Number
13-SR0402JR-07180RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0402JR-07180RL
Description
RES 180 OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
180 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
SR0402JR-07180RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)