SR0402JR-0715KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 28 587
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 85 977
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
15 kOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR0402JR-0715KL
DigiKey Part Number
SR0402JR-0715KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0402JR-0715KL
Description
RES 15K OHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR0402JR-0715KL Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)