SR0402FR-7T75RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
75 Ohms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR0402FR-7T75RL
DigiKey Part Number
13-SR0402FR-7T75RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0402FR-7T75RL
Description
RES CHIP 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SR0402FR-7T75RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)