SQG50ZJB-EAU43R
DigiKey Part Number
13-SQG50ZJB-EAU43R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQG50ZJB-EAU43R
Description
RES WW 50W CEMENT 5% 43 OHM
Detailed Description
43 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)
Resistance
43 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
50W
Temperature Coefficient
±250ppm/°C