SQG40ZJB-EAU33R
DigiKey Part Number
13-SQG40ZJB-EAU33R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQG40ZJB-EAU33R
Description
RES WW 40W CEMENT 5% 33 OHM
Detailed Description
33 Ohms ±5% 40W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Resistance
33 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
40W
Temperature Coefficient
±250ppm/°C