SQG15ZJB-EAU8R2
DigiKey Part Number
13-SQG15ZJB-EAU8R2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQG15ZJB-EAU8R2
Description
RES WW 15W CEMENT 5% 8.2 OHM
Detailed Description
8.2 Ohms ±5% 15W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
1.890" L x 0.512" W (48.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Resistance
8.2 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
15W
Temperature Coefficient
±250ppm/°C