SQG10ZJB-EAU8R2
DigiKey Part Number
13-SQG10ZJB-EAU8R2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQG10ZJB-EAU8R2
Description
RES WW 10W CEMENT 5% 8.2 OHM
Detailed Description
8.2 Ohms ±5% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
1.890" L x 0.374" W (48.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Resistance
8.2 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
10W
Temperature Coefficient
±250ppm/°C