SQG10ZJB-EAU47R
DigiKey Part Number
13-SQG10ZJB-EAU47R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQG10ZJB-EAU47R
Description
RES WW 10W CEMENT 5% 47 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 Ohms ±5% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Mfr
Features
Pulse Withstanding
Series
Mounting Feature
Brackets
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.890" L x 0.374" W (48.00mm x 9.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Resistance
47 Ohms
Lead Style
Quick Connects
Tolerance
±5%
Package / Case
Radial, Rectangular Case
Power (Watts)
10W
Grade
Composition
Wirewound
Qualification
Temperature Coefficient
±250ppm/°C