SMDJ160A-AT/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
259V Clamp 11.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
SMDJ160A-AT/TR7
DigiKey Part Number
13-SMDJ160A-AT/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ160A-AT/TR7
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V