SMDJ14A/TR13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3 000
Datasheet
23.2V Clamp 129.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
SMDJ14A/TR13
DigiKey Part Number
13-SMDJ14A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMDJ14A/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMDJ14A/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ14A/TR13
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
129.3A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V