SMDJ11CA-AT/TR7
DigiKey Part Number
13-SMDJ11CA-AT/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMDJ11CA-AT/TR7CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMDJ11CA-AT/TR7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ11CA-AT/TR7
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.2V Clamp 164.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
164.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V