SMDH2016B260TF/24
DigiKey Part Number
13-SMDH2016B260TF/24TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMDH2016B260TF/24CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMDH2016B260TF/24DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDH2016B260TF/24
Description
PPTC 2016 24V 2.60A 1.5W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 2.6 A Ih Surface Mount 2016 (5041 Metric), Concave
Category
Time to Trip
5 s
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
10 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
250 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
24V
Package / Case
2016 (5041 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
2.6 A
Size / Dimension
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Current - Trip (It)
6 A
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)
Current - Max
40 A