SMBJ350A-AT/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
567V Clamp 1.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMBJ350A-AT/TR7
DigiKey Part Number
13-SMBJ350A-AT/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ350A-AT/TR7
Description
TVS DIODE 350VWM 567VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
350V
Voltage - Breakdown (Min)
391V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
567V