SMBJ18CA-AT/TR13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMBJ18CA-AT/TR13 |
Description | TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 29.2V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.6A |
Mfr | Power - Peak Pulse 600W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V | Package / Case DO-214AA, SMB |
Voltage - Breakdown (Min) 20V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V |