SMAJ90CA/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 4 000
Datasheet
146V Clamp 2.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMAJ90CA/TR7
DigiKey Part Number
13-SMAJ90CA/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ90CA/TR7
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.7A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V