SMAJ440A-AT/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
713V Clamp 600mA Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMAJ440A-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-SMAJ440A-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ440A-AT/TR13
Description
TVS DIODE 440VWM 713VC DO214AC
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
600mA
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
440V
Voltage - Breakdown (Min)
492V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
713V