SMAJ33A-HP6AT/7
DigiKey Part Number
13-SMAJ33A-HP6AT/7TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMAJ33A-HP6AT/7CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMAJ33A-HP6AT/7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ33A-HP6AT/7
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V