SMAJ250A-AT/TR7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
405V Clamp 1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMAJ250A-AT/TR7
DigiKey Part Number
13-SMAJ250A-AT/TR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ250A-AT/TR7
Description
TVS DIODE 250VWM 405VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
250V
Voltage - Breakdown (Min)
279V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
405V