RV2512JK-076M8L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
6.8 MOhms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
RV2512JK-076M8L
DigiKey Part Number
RV2512JK-076M8L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV2512JK-076M8L
Description
RES SMD 6.8M OHM 5% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RV2512JK-076M8L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)