RV1206JR-0751KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 7 969
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
51 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
RV1206JR-0751KL
DigiKey Part Number
RV1206JR-0751KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV1206JR-0751KL
Description
RES SMD 51K OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RV1206JR-0751KL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)