RV1206FR-07348RL
DigiKey Part Number
13-RV1206FR-07348RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV1206FR-07348RL
Description
RES 348 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
348 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)