RV1206FR-072M26L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 28 869
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
2.26 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
RV1206FR-072M26L
DigiKey Part Number
311-2.26NITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV1206FR-072M26L
Description
RES SMD 2.26M OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RV1206FR-072M26L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)