RV0805FR-074M75L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 6 542
Datasheet
4.75 MOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
RV0805FR-074M75L
DigiKey Part Number
RV0805FR-074M75L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV0805FR-074M75L
Description
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RV0805FR-074M75L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)