RV0603JR-0736KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 1
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 8 895
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
36 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
RV0603JR-0736KL
DigiKey Part Number
RV0603JR-0736KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV0603JR-0736KL
Description
RES SMD 36K OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RV0603JR-0736KL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)